Heiki Kelp – kolm aastakümmet töötanud Võru Kandle tegevjuhina, rokkbändi Hetero asutajaliige, basskitarrist ja mänedžer, paljude Võru ürituste korraldaja.
Juba kolmandat korda on Võru Kannel korraldamas uskumatult kõrgetasemelist festivali „Estonian Bass Oasis – Eesti Bassioaas“. Kuidas selline võimas visioon Võrus esile kerkis? Millest sai festival alguse, kes olid peamised initsiaatorid ja kes sel aastal meeskonnas tegutsevad?
27.-31.augustil toimub kolmas üritus Estonian Bass Oasis, mille organisatoorse telje moodustab kolmik: Stuart Hamm, Glen Kelp ja mina. Stuart Hamm on festivali kunstiline juht ja meistrikursuste korraldaja. Tema ülemaailmne tuntus ja tutvused võimaldavad siia kutsuda ridamisi tunnustatud staar-muusikud. Glen Kelp oma hea muusikalise tajuga ja organiseerimisvõimega lisab meistrid Eestist ja vahendab/korraldab rahvusvahelist koostööd ning on ka tegelik festivali hing. Mina koos kogu Kandle meeskonnaga ja vabatahtlikega anname festivalile kohapealse panuse, mis puudutab projektide kirjutamist, tehnilist tuge, piletimüüki, toitlustust, majutust ja tuhandet pisiasja, mis kõik on festivali toimimiseks vajalik.
Visioon sai paika viie aasta eest, kui Stu Hamm käis Võrus juba teistkordselt esinemas ja tegi ettepaneku arendada koostööna midagi suurt. Rääkisime poja Glen Kelbi ja Stu Hammiga läbi, kirjutasin Kultuuripealinn Tartu 2024 taotlusvooru projekti ning selle heakskiitmisega hakkas kõik reaalselt tööle. Tänase seisus loodame, et Bassioaas kestab veel aastaid .
Basskitarrile pühendatud festivale ei torka just kuigi palju silma. Kui mõelda, siis Ungaris vist Bassiparadiis, Bass Canyon Washingtonis jms Kas oled ise mõnda neist külastanud? Kes Sinu lemmikud basskitarrimaailmas läbi aegade on? Missugused on Sinu lemmikpalad basskitarril?
Oma festivaliga ei kopeeri me teisi. Luua oaas Euroopa äärealale ja saada siia supermuusikud ongi ainukordne võimalus eristuda, sest Võru suuruseid linnu on Euroopas tuhandeid. Mina usaldan oma partnereid ja kaks aastat on näidanud, et liigume kenasti tõusujoones.
Muusikuna olen olnud ansamblimuusik ja ka meie bassi meistrikursus on algusest lõpuni ansamblis mängimise meistrikursus. Kõik päevad mööduvad koosmängimise õpingutena super festivaliansamblite saatel. Bass peab sulama ansamblisse võrdsena teiste pillidega ning hoidma koostöös trummiga nii tempot kui pinget. Eraldi bassitehnika õppena saadakse vaid meistriklassi tunnid.
Minu nooruse iidoliteks olid isiksustena Priit Kuulberg, Raul Vaigla ja Stanley Clarke, kelle Jamaican Boy elab minuga tänaseni. Hiljem vaimustasid mind Stuart Hamm ja Michael Manring, kes mõlemad jõudsid ka Võrru.
70-ndate ja 80-ndate bändide repertuaaris oli alati lugusid, kus soleeris nii trumm kui bass ja see oli reegel, mis pani bassi märkama. Viimase kahe aasta jooksul on Võru Kannelt külastanud kümned ansamblid ja muusikud ning olen imetlenud alati neid unikaalseid bassimehi, kes sulanduvad tervikusse ja samas suudavad ka eristuda ja vaimustada oma mänguga. Meie bassistidest alustan loetelu oma vennast – Henno Kelp, Raul Vaigla, Taavo Remmel, Mihkel Mälgand, Peedu Kass ja neid on veel mitmeid. Välismaistest muusikutest loomulikult suurkujud Stuart Hamm ja Jeff Berlin, Mohini Dey, Chris Minh Doky, Bryan Beller, Alan Thomson, Ari-Pekka Kauppinen, Adam Ben Ezra ja sedagi loetelu võib jätkata. Rõhutan – see on loetelu viimasel kahel aastal Võru Kandles mänginud elamusmuusikutest bassimeestest.
Paistab, et kujunenud on igasuvine traditsioon parimate rahvusvaheliste muusikute osavõtul. Kuidas külalisesinejatele Eestis meeldib? Kuidas koostööpartnerid ja esinejad leitakse?
Meie külalistele Eesti meeldib ja Võru meeldib. Me pakume ju tegelikult nädalat meie linnas ja maakonnas. Programmi kuulub Eesti kultuuriõhtu ja matk Võrumaa looduses. Samas on esinejatele ülioluline hea ja asjatundlik publik. Ma tean, et siia tuleb tõelisi muusikagurmaane, aga ka hulgaliselt muusikuid nii Eestist kui mujalt. Tähtis on säilitada ürituse intiimsus, masside hullutamiseks on teised üritused, kus melu luuakse popstaaride ja edetabeli hittidega, meil domineerib meisterlikkus. Just tänu intiimsusele oleme siia saanud läbi hooaja mitmeid esinejaid, keda meie saali hubasus võlub. Näiteks The Aristokrats veetis Võrus 3 päeva ja andis ainsa kohana maailmaturneel 2 kontserti hämaras saalis, ilma vilkuvate tulede ja eriefektideta, võluvitsaks vaid andunud musitseerimine ja individuaalne pühendumine igaühele, kes saalis.
Ei ole sugugi tavapärane, kuid väga südantsoojendav, et Bassioaas kaasab ka algajaid ja noori ning pileti ja majutuspakkumistes ka peresid. Kas on plaanis (või juba ongi) laste bassioaasi formaat samuti lisada?
Meie täiskursusest võtab alati osa vähemalt üks Võru Muusikakooli noormuusik ja kõik meistriklassid on Võru õpilastele tasuta. Meie peasponsor Markbass annetas eelmisel aastal kaks basskitarri ja sellel aastal saame 3 tuliuut Kollase seeria pilli. Need instrumendid hakkavad ajas teenima kasu just noormuusikute käes. Meistriklassid kitarrile, trummile ja bassile peaks saali tooma enamuse Lõuna-Eesti muusikaõpilastest ja õpetajatest. Loodan, et ka see unikaalne võimalus saada just kodukohas õpet tuntud maailmamuusikutelt kasutatakse kenasti ära.
Bassimeestele ei pea ilmselgelt sündmuse olulisust lahti seletama. Kellele aga veelgi soovitada Bassioaasi kuulama-vaatama tulla, mida kasulikku võiks silmas pidada Võrru reisides, majutuses, piletite soetamisel?
Meie sündmus pole mingi suur bassi-eri, pigem on kontserdid ikka kõigile, sest nagu mainisin, on bass ansamblipill ja kuulama tuleks tulla esinejaid ja ansambleid, mis festivalilansamblitest moodustatakse. Pääsmed on soodsad ja iga õhtu on muusikaliselt võluv. Teisipäeval alustame Toomas Vanem Qartet kontserdiga, kus kuuleb palju vastvalminut ja ansambli paremikku kuuluvat loomingut.
Õhtune jämmimine saab kindlasti olema huvitav kõigile, sest minu mälestused Tartu muusikapäevadest on elamuslikult just alati seotud õhtuste jämmidega. Oleme plaaninud, et neljapäevane, 29.augusti tantsuõhtu, kus peaesinejaks kütkestav Hellika Otsar ansambliga Out of Pace, garanteerib parima tantsumuusika ja selle vahele jämmivad meie festivalimuusikud.
Rokiõhtu 30.augustil on neile, kes ihkavad Ultima Thule ja Permanent Blue ees näppu visata. Kui Thule on legend, siis Permanent Blue noored ja vihased rokitalendid. Ja sellelgi õhtul jämmivad laval ka festivalimuusikud. Muidugi toimuvad ka staaride meistriklassid, mis on huvitavad ja harivad vaadata-kuulata igaühele.
Festivali külastajad saavad vabalt veel tänagi nii pileteid kui ka ööbimiskohti Võrus, aga lõppkontserdi piletid hakkavad liikuma viimase kolmandiku suunas.
Mis ja kes need tänavused kullaterad festivalikavas on?
Festivali kunstiline juht Stuart Hamm on ehk kõige paremini tuntud oma aastaid kestnud koostööst kitarrilegendidega nagu Steve Vai ja Joe Satriani. Elektribassi tõsiste õpilaste jaoks on Hammi mõju ja mõju instrumendile aga palju ulatuslikum. Viimase kolmekümne aasta jooksul üheks tehniliselt andekaimaks bassistiks, kes on džässi/roki žanrist välja tulnud, on Hamm välja andnud terve rea muljetavaldavaid sooloalbumeid,. Maineka Berklee muusikakolledži lõpetanud Hamm on pälvinud selle kooli auhinna “Distinguished Alumni Award.
Festivali teine pärl on tõeline legend, läbi aegade üks mitmekesisem ja kiirusega hiilgav trummar Dennis Chambers. Tema ansamblikaaslased on olnud John Scofield, George Duke, Brecker Brothers, Santana, John McLaughlin, Mike Stern, Greg Howe ja paljud teised. Vahetult lõppkontserdi eel, 31.augustil kell 16, viib ta läbi ka avatud meistriklassi. Seal on, mida vaadata ja mida õppida!
Bubby Lewis on Bassioaasi unistuste bändi meeskonda kuuluv USA/Jaapani bassimängija ja pedagoog. Bobby Lewis on oma edu saavutanud tööga ja õpingute tulemusel. Tema koostöö ja stiilide vahel eksperimenteerimine on viinud teda kokku Snoop Doggi, Dr Dre, Lupe Fiasco, Jhene Aiko, AI, EXILE the Second, Stevie Wonderi ja paljude teistega. Samas on ta tunnustatud ka heliloojana komponeerides ja salvestades oma loomingut Marvelile, Funimationile, Square Enixile ning praegu on ta Jaapani-Pop-rock bändi Silver Kidd bassimees.
Brian Nova on silmapaistev pedagoog, helilooja, jazzkitarrist ja vokalist, keda on peetud üheks parimaks jazzkitarristiks/vokalistiks USA-s. Nova esineb sooloartistina ja kvartetina ja oma 18-liikmeline Big Bandiga. Meistriklassi annab ta 28.augustil kell 14.
Zoltán Csörsz on mitmekülgne Euroopas hästi tuntud Ungari trummar ning tänane Inglise proge-rock ansambli Lifesigns liige . Meistriklassi viib ta läbi neljapäeval 29.augustil kell 17.
Eesti tippudest on kohal nii maailma kui ka Eesti jazzimaastikul tuntud pedagoog, bassimängija ja muusikalooja Peedu Kass; üks Eesti muusikaskeene nõutumaid ja hinnatumaid trummareid Borka Hess; läbi kümnendite paljudest Eesti ansamblitest ja projektidest tuntud helilooja, kitarrist, pedagoog ja stuudiomuusik Toomas Vanem. Erikülalisena teeb festivali bändis kaasa ja esineb lõppkontserdil Lõuna-Eesti juurtega tipplaulja Uku Suviste.