3. mail klubis Uus Laine toimuval muusikaõhtul austatakse legendaarset Eesti lauljatari Marju Kuuti. Selle õhtu eesmärk on koguda toetust Marju Kuudi (mälestus-)kuju loomiseks.
Lavale astuvad mitmed tuntud ja ka täiesti uued artistid. Vokaalansambel Frani liikmed: Margaret Juhkam, Elmas Topalova, Sandra Vesseluha, Loore Laimets, Maribel Ermel ja Liis Õunpuu räägivad, kuidas nemad suhestuvad Marju Kuudi loominguga, aga ka kontserdi ettevalmistamisest ning muusikalisest inspiratsioonist.
Marju Kuut oli väga mitmekülgne ja omanäoline artist uskumatult ägeda feelinguga ja vapustava vokaaltämbrite paketiga. Kuidas kirjeldaksite tema muusikat ja selle mõju noorele vokaalansamblile ja Teile endile?
Liis: Marju Kuut on meie jaoks ehe näide artistist, kes julges olla tema ise. Tema muusika on mitmekihiline – kord sügav ja hingestatud, kord mänguline ja vaba. Noore vokaalansamblina õpime temalt, kui oluline on leida oma kõla ja usaldada seda, mida me tunneme.
Kuidas ja kes valib teie ansambli repertuaari – kas mõni laul kõnetas kohe isiklikult või on ehk repertuaari valik pigem kollektiivne otsus? Kes on teie lemmikud ja eeskujud?
Maribel: Saatuse tahtel on lood meieni jõudnud üsna lihtsalt ja loomulikult. Kindlasti on suur osa sellest meie koolil, sest alates Otsa-aegadest on meie vokaalansambli juhendajal Maarja Aarmal olnud tohutult hea kõrv, maitse ja oskus meile lugusid valida. Tüdrukutega on tegelikult alati tore laulda – see eufooria kui kuuled hääli omavahel särisemas, tekitab sisemise põlemise ja siis hakkab iga lugu kõnetama.
Konkreetseid eeskujusid, kelle järgi me lugusid valinud oleme, pole meil olnudki. Seevastu vokaalansamblina imetled ikkagi Estonian Voices’i ning Take 6-i seadeid ning nende kokkukõlavaid hääli.

Kes teie ansambli seaded teeb? Milline oli kõige suurem väljakutse Marju Kuudi laulude seadmisel vokaalansambli võtmesse? Kas tema muusika sobitus kergesti teie stiiliga? (Saate ehk jagada mõnd esinemise salvestust, mis iseloomustaks teie koosseisu?)
Liis: Meie ansambel sai alguse Otsa-koolist, kui astusime kõik koos rütmimuusika laulu õppima. Meie juhendajaks sai seal Maarja Aarma, kes aitas meil leida oma kõla ning on toetanud ja uskunud meisse igal sammul. Kõik meie seaded on siiamaani tema tehtud. Ta tunneb meid ja meie hääli väga hästi, mistõttu oskab ta lood just meie võtmesse seada. Marju Kuudi loo puhul leidis ta mõnusa tasakaalu originaali tunnetuse ja meie enda kõla vahel.
Ansambel Fran versioon ansambel Greip repertuaarist rahvaluulel pärineva teksti ja Fred Rõigase muusika ning seade põhjal Maarja Aarma poolt sekstetile kohandatud.
Kas koosseis sekstetina oli kohe algusest peale plaanis või olete ka väiksema või suurema koosseisuna tegutsenud?
Ansambel Fran: Algusaastail oli meiega ka Elis Loik, aga tema õpinguid ei jätkanud. Ka Mirjam Kits oli meie koosseisus mõnda aega, aga lõpuks kujunes koosseis sekstetiks, kuna olime Otsa kooli kursusel kuuekesi.

Kas kasutate oma esinemistel saateansambliks live muusikuid või loopereid jm digiefekte ja patterneid?
F: Me tavaliselt esineme a cappella. Meil on kujunenud niimoodi, et Sandra Vesseluha teeb beatboxi ja veel kasutame octaverit, et oleks all bassipõhja juures.
Marju Kuudi kirjutatud loomingut on kahetsusväärselt vähe salvestatud ja vormistatud kujul jäädvustunud. Valdav osa tema repertuaarist oli ikka meie Eesti parimate toonaste heliloojate sulest ja samuti maailma jazzi-popi hitid. Kas te uurisite eraldi ka Marju Kuudi kirjutatud laule ja kas teie repertuaaris on ka mõni Marju laul?
F: Meid paluti sellel õhtul esindama just ansambel Merli repertuaari osa.
Kas võite mõne pala nimetada, mis teie poolt ansambel Merli lauludest esitamisele tuleb?
F: „ Kui Julie tuleb koju“
Oo, Merli laulud olid kõik väga ägedad ja ka „Julie tuleb koju“ on lahe laul.
Fran on noor a cappella sekstett, aga peab ütlema, et torkate juba kenasti silma vokaalansamblite maastikul. Kuidas näete enda rolli Eesti muusikakultuuri hoidjatena – kas taolised tuluõhtud on ka teie jaoks missioonitundega seotud?
Maribel: Aitäh julgustavate sõnade eest! Eesti muusikat ja kultuuri peab hoidma ja selleks, et tulevik hästi kõlaks, peame hindama ning tänama kunagi toimetanud tegijaid. Tänu Marjule saame me taas vokaalansamblina kokku, laulame, naerame ning veedame mõnusalt aega. See, et me osaleme sel tuluõhtul, on kummardus nii Marju Kuudile kui ka teistele muusikutele, kelle loodu tänapäevani meid saadab.
Kuidas siduda austusavaldus legendile omaenda stiiliga, nii et see ei jääks pelgalt kaveriks?
Liis: Läbi oma kõla ja tunnetuse anname loole uue hingamise, aga austus originaali vastu jääb alati alles.
Kas see Marju Kuudi loomingule pühendatud tuluõhtu esinemine jõuab ka salvestuse või mõne muu formaadi kaudu laiema publikuni?
Maribel: Elame-näeme! Loomulikult on iga koosseisu unistus laiema publikuni jõuda ning töötame selle kallal.
Mis ettevõtmisi vokaalansambli plaanidesse toovad kevad ja suvi?
Liis: Konkreetseid plaane praegu paigas pole, aga kasutame seda aega enda arendamiseks ja uute ideede kogumiseks. Kui midagi põnevat tekib, anname kindlasti märku!
Soovin edu Marju Kuudi tuluõhtu kontserdi kordaminekuks ja edaspidiseks!
Infokillud ansambli liikmete kohta
Liis Õunpuu
Hetkel õpin MUBA jätkuõppes muusikaettevõtluse spetsialistiks. Olen koosseisus Haldi & ans Flamingo taustalaulja ja vahetevahel astun üles ka enda duoga – LiiSiim duo.
Margaret Juhkam
Pärast kooli lõpetamist olen pigem edasi pürginud taustalauljana. Laulnud olen nii eriprojektides, teles kui ka tuntud Eesti artistidele, kelle hulgas nublu, Anett, Eleryn Tiit, Karl Killing jpt. Soololauljana teen kaasa peobändis Loconuts ja lisaks sellele töötan algklasside muusikaõpetajana.
Maribel Ermel
Kuna muusika ja laul on minuga terve elu kaasas käinud, siis kõnnin, tõsi küll, vahepeal “hambad ristis”, seda rada edasi. Artisti nime alt bel avaldasin septembri lõpus debüütsingli “If It Wasn’t Easy” ja debüteerisin sellega ka Raadio 2-s. Linnukesed siristavad, et suvel on juba uut lugu oodata, nii et alla ei tasu anda!
Aga tegelikult avastasin lõpukursusel enda jaoks ka turunduse ja graafilise disaini. Kui kõik plaanipäraselt läheb, siis õpin tuleval sügisel Tallinna Ülikoolis reklaami ja suhtekorraldust.
Sandra Vesseluha
Muusika on olnud minu elu lahutamatu osa nii kaua, kui end mäletan. Olen lõpetanud MUBA ning hetkel jätkan oma teekonda Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias koolimuusika erialal, kus õpin, kuidas muusikaga inspireerida ja kasvatada uusi põlvkondi – sestap töötan ma lasteaias muusikaõpetajana. Olen aktiivselt tegev koosseisus Pink Panthers Girlband ning teen kaasa ka Eleryn Tiidu bändis bäkilauljana. Muusika on minu keel, minu väljendusviis ja minu kirg – ning kõige ilusam on seda inimestega jagada.
Loore Laimets
Eelmisel kevadel lõpetasin MUBA rütmimuusika laulu eriala. Vahepeal olin lausa kahes koolis korraga ehk õppisin samal ajal ka õhtuülikoolis ettevõtlust- ja ärijuhtimist. Hetkel on käsil ülikooli viimane aasta ja lõputöö.
Muusikuna tegutsen aktiivselt peobändis Pink Panthers Girlband ja omanimelise akustilise duoga Loore Laimets DUO. Esinen ka bäkilauljana ja olen lasteaias muusikaõpetaja.
Elmas Topalova
Olen lapsepõlvest saadik tundnud, et soovin muusikaga tegeleda. Kunagisest soovist saada lauljaks on tekkinud mul kindel plaan ning ma tegutsen muusikuna väga aktiivselt. Peale muusikakoolis õpetamise, olen välja andnud 2 omaloomingulist laulu: “Again&Again” aastal 2024 ja “All I Ask For” sellel kevadel. Esinen akustilise duoga koos kitarristiga Elmas&Markus DUO ning tegelen uute laulude kirjutamise ja salvestamisega.
