Laboga on üks viimaste aastate põnevamatest uutest nimedest võimendite turul. Juba mõnda aega on Labogad ka Eestis liikvel. Kutsusime Soomest appi kogemustega kitarri- ja tehnikatestija Martin Berka, et paarist Labogast professionaalne ülevaade saada.
Tekst: Martin Berka
Fotod: Kris Moor
Lampvõimendid kipuvad traditsiooniliselt üsnagi rasked asjakesed olema. Laboga uusim mudel − kombo nimega The Beast − on selles mõttes pisut erandlik: komponentide optimeerimise tulemusena on selle 12-tollise kõlariga 15-vatise täislamp-võimendi kaal vaid tagasihoidlikud 15,5 kg.
Beasti südameks on kaks 12AX7 lampi eelvõimendis ja kaks EL84 lõppvõimus. Adam Labogale meeldib kasutada EL84 lampe, sest tema arvates on need kõigist levinud lampidest kõige töö- ja lollikindlamad.
The Beast on kahe kanaliga võimendi: clean, millel saab kontrollida gain’i ja character’it, ning drive kaheribalise EQ ja gain’iga. Lisaks muidugi üldine helivaljuse nupp. Kanaleid saab vahetada esipaneelil oleva lülitiga või pedaaliga (peab eraldi ostma).
Võimendil on vaikseks harjutamiseks kaks superhead võimalust: XLR ja kõrvaklappide väljund. Mõlemad on lambiga puhverdatud ja signaal on juhitud otse lõppvõimust läbi analoogse kõlarisimulatsiooni, mis tähendab, et kogu mahl jääb alles. Sisseehitatud koormusesimulaator lubab väljundeid kasutades kõlari välja lülitada. Tavaliselt lõppeks selline tegu lampvõimendi surmaga. Siin saab kõlari tagapaneelilt lihtsalt välja lülitada.
Väikesed mõõdud, tohutu kõlajõud
Laboga-tiim tõepoolest teab, mida lampidega peale hakata! Neil on õnnestunud pakkida maksimaalne kõlajõud − nii toonide kui valjuse mõttes − kompaktsesse ja kergelt kasutatavasse pakendisse.
Clean-kanali nupp character on palju enamat kui passiivne tämbri muutja. Tegelikult on siin kasutusel üsna kaval elektrooniline nõks, mis võimaldab üheaegselt kontrollida kolme filtrit. Tulemuseks on täiesti erinevad puhtad tämbrid nupu kogu liikumise ulatuses. Character’i-nupp lubab kruttida sound’e soojadest ja paksudest džässitoonidest kuni 80ndate teravate kõladeni. Kuni sa ei kasuta võimsaid humbucker’eid, jääb Beasti clean-kanal puhtaks ka suurema gain’i puhul.
Drive-kanal pakub piisavalt gain’i alates klassikalistest 70ndate roki ja hevi toonidest, minnes välja tänapäevase metal’ini. Kui otsid mahedaid bluusi-sound’e, siis see Laboga pole ilmselt sinu jaoks, sest drive-kanal on väga täpne ja ei kompresseeri ega sulata helisid kuigi malbelt. Kaheribaline EQ töötab väga musikaalselt ja Laboga kuulus teravus on Beastis igati olemas.
15 vatti häirimatut lampvõimsust kombinatsioonis väga efektiivse kõlariga − selline on Laboga Beast Celestion Seventy 80 − võib sul tõepoolest mütsi peast virutada, seepärast on Laboga lisanud stand-by-nupule ka poolele võimsusele lülitamise võimaluse.
Kui saad elada ilma sisseehitatud reverb’ita ja effects loop’ita, on Laboga Beast suurepärane lampvõimendi mõõduka eelarvega esinevale rokkarile või metallistile.
Laboga Alligatori seeria koosneb mitmetest professionaalse kvaliteediga 50-vatistest kombodest ja võimendipeadest. AD5201S on kombodest lihtsaim, omades vaid üht EQ-d, mis mõjub mõlemale kanalile. See Laboga kasutab kaht 12AX7 lampi eelvõimendis ja nelja EL84 lampi lõppvõimus. Kõlar on Celestion G12 Vintage.
Alligator on kahe kanaliga üleni lampidel toimiv kombo rahuliku ja punnitamata välimusega. Esipaneel on tehtud veidi harjatud alumiiniumist ja nupud on Telecasteri stiilis kroomitud.
Clean-kanal on nii lihtne kui olla saab − ainult helivaljuse nupp ja bright-lüliti.
Drive-kanal on detailiderohkem, pakkudes kaht erinevat gain’i lisaks helivaljuse ja bright-lülitile. Kaksikutest gain’i nupud lubavad seadistada erinevad toonid näiteks rütmi ja soolomänguks ning neid pedaali abil vahetada (pedaal on komplektis).
Alligatori EQ-sektsioon on kolmeribaline, boonuseks EQ Mod lüliti, mis muudab ekvalaiseri kontrollitavaid sagedusribasid.
Master-sektsioonis on lisaks helitugevuse nupule ka vedrukaja.
Tagapaneel on koduks effects loop’ile, teise pedaali sisendile (effects loop’i ja reverb’i lülitamiseks) ja kõlarisimulatsiooniga DI-väljundile (XLR). Alligatori puhul ei saa DI-väljundit kasutada ilma kõlarita.
Alligaatoriga ujuma!
Clean-kanalisse ühendudes saad madalama helitugevuse puhul üsna puhtaid toone, mis valjust tõstes järjest crunch’i juurde koguvad.
Drive-kanal lubab kasutada sound’e keskmiselt mahedast bluusi crunch’ist kuni kaasaegsete metal’i toonideni välja. Alligatori drive-toonidel on kõigile Labogadele iseloomulik hammustav karakter keskmiste sageduste ülemises otsas. See lõikab hästi läbi, kordagi murdumata ega robustseks muutumata. Dünaamiliselt on see kombo üsna täpne ja kompressiooni tase on keskmine. Kõrgete gain’ide toonid laulavad ilusti ja Alligatori madal müratase on märk professionaalsest standardist.
Kanalite ühine EQ töötab enamikus olukordades hästi. Kui sul siiski jääb võimalustest puudu, pakub Laboga ka niinimetatud Twin versiooni eraldi EQ-dega mõlema kanali jaoks. Minu jaoks tundusid normaalse ja muudetud EQ erinevused väiksemad, kui oleks oodanud. Isiklikult oleks lootnud ka sügavamat ja külluslikumat reverb’i, aga tehnilise poole pealt pole reverb’ile midagi ette heita.
Laboga Alligator oleks suurepärane tööriist esinevale professionaalile või poolprofile, kes vajab kaasaegset lampkombot, kust saaks kätte nii puhtaid helisid kui ka kuhjade viisi gain’i.