Kohtan tihti inimesi, kellel on justkui kõik eeldused olemas, et oma kitarrimängu oskusi parandada: neil on aega harjutamiseks, head kitarrid ja motivatsioon. Rääkimata tonnide kaupa ostetud kitarriõpikutest, DVD-dest ja online koolide ligipääsust. Siiski ei ole nad oma arenguga rahul ja kipuvad süüdistama oma musikaalsust või siis loodavad, et uus kitarr või lahe vidin päästab olukorra. Tegelikult pole siin mingit müstikat – neil on puudu vaid korralik harjutusplaan. Nagu ka muudel elualadel, on kõige aluseks hea plaan ja selle täitmine. Kuidas aga sellist plaani teha?
Alustuseks vaatame veelkord üle, mida peab oskama, et edukalt kitarri mängida: usaldusväärne mängumehhaanika, oskus uusi lugusid õppida, piisavalt suur repertuaar ja lõpuks tuleb väga hästi tunda seda muusikastiili, mida tahetakse mängida. See on alustuseks hea ja annabki juba võtme edukaks planeerimiseks. Näiteks:
Oletame, et sul on aega kaheks harjutuskorraks päevas. Olgu üks hommikul ja teine veidi hiljem.
Sessioon 1 (hommik)
- Soojendus. Käi aeglaselt läbi kõige põhilisemad tehnika elemendid. Hea viis parema käe sõrmed soojaks saada on rasgueado. Scott Tennanti raamatus on mõned igihaljad soojendus rasgueadod välja kirjutatud. Pole oluline, kas sinu muusikastiilis läheb selliseid võtteid vaja või mitte. See on parim viis ruttu soojaks saada, sest saavad sõrmelihased tugevalt koormust. Vasaku käe jaoks on väga head kromaatilised intervallid. Soojendus võtab 5 min
- Mängumehhaanika harjutused: heli tekitamine, keelelt keelele liikumine (mõlemad käed), vasaku käe täpsus, arpedzhod, legatod, akordivõtted vasakus käes. Lisaks positsioonivahetused. Kui oled kõiki elemente eraldi harjutanud, pane nad kokku ja mängi skaalasid, mida sinu stiilis on tarvis osata. See kõik võtab 20-40 min. Kui 40, tee vahepeal paus. Väldi asjatut kordamist ja kasuta metronoomi
Sessioon 2 (pärastlõunal? vaata ise)
- Soojendus, nagu ennegi. Sellel on praktiline põhjus, ilma ei saa. 5 min
- Töö repertuaariga. Kuidas õppida uut lugu, on eraldi teema, räägime praegu suurest plaanist. Iznaola “On Practicing” on abiks.
- Kui sinu stiil on jazz, pead panustama aega soolode mahavõtmisele ja analüüsimisele
Sessioonivälistel aegadel kuula musa. Vii end korralikult kurssi sellega, mis sinu stiilist toimub. Kui su stiil on death metal, kuula kõik bändid läbi, mitte ainult oma lemmikbänd. Pane tähele albumi, loo, soolo ülesehitusi, sounde ja kõlapilti tervikuna. Võrdel bände ja pane erinevused kirja. Kui su stiil on klassika, ära piirdu vaid klassikalise kitarri kuulamisega. Kuula kõiki klassikalisi pille, stiil on tähtis. Sama jazziga, kuula teisi pille.
Ideaalis teeb sulle plaani sinu õpetaja. Aga võid ka ise teha. Plaani tuleb aja jooksul ka korrigeerida ja täpsustada, seada lühiajalisi eesmärke pikkade kõrval. Oluline on tulemusi kontrollida. Pea harjutuspäevikut ja vaata, et kuude lõikes ei teki olulisi pause. Salvesta oma mängu ja võrdle varasemaga. Märkad arengut, tuju läheb heaks, motivatsioon tõuseb, kõik tõuseb 🙂 Pea meeles – mängimine pole harjutamine.
Planeerimine on nr 1, siis tuleb keskendumine plaanile ja kontroll. Tuld! Ja aasta pärast näed, et kõik töötab.
1 comment