Neljapäev, november 21 2024

Kuuekeelse kitarri tavahäälestus on EADGBE (kuues keel E, viies keel A, neljas keel D jne.). Mõnikord, kui soovitakse huvitavamat kõla või vasaku käe tööd kergendada, häälestatakse kitarr ümber. Tavahäälestuses võib osade akordide ja käikude mängimine tülikas olla. Alternatiivina kasutatakse ümberhäälestust. Tasub meeles pidada, et sõrmestus mida kasutasid tavahäälestuses mängides, muutub täielikult.

Madaldatud D häälestus – ( DADBGE ) – on sarnane tavahäälestusega. Madal E-keel keeratakse veel madalamale D-sse. Seega häälestatakse ümber ainult kuues keel. Selline ümberkorraldus annab võimaluse mängida D toonikaga akorde madalama bassiga. Akordid kõlavad sügavamalt ja kõla on mahlakam. Kuuenda keele saab hästi paika kruttida neljanda keele abiga. Kuuendat keelt tuleks nii palju madalamaks keerata, et see kõlaks võrreldes neljanda keelega ühe oktavi võrra madalamalt. Selline hääletus võimaldab ka madalaid kvintakorde lihtsamini mängida. Kvindi mängimiseks peab kahel alumisel keelel kinni vajutama ühesugused astmed.

Lahtine D häälestus – ( DADF#AD ) – muudetud on võrreldes tavahäälestusega kõiki keeli peale viienda ja neljanda. Kuues keel häälestatakse oktavi võrra neljandast keelest madalamaks. Kolmas keel keeratakse niimoodi madalamaks, et see kõlaks ühekõrguselt neljanda keele neljandalt astmelt löödava noodiga. Teine keel krutitakse tooni võrra madalamaks ja see peaks kõlama samamoodi nagu viies keel (ainult oktaav kõrgemalt). Esimese keele saab ka kuulmise järgi paika panna, võrreldes seda kuuenda ja neljanda keelega. Kõik kolm keelt – kuues, neljas ja esimene – peaksid kõlama oktavi nihkega samamoodi. Nüüd kõiki keeli korraga tõmmates peaks kõlama mažoorakord D-duur. Sellise häälestusega mängides on enamik akorde lihtsalt lahtised keeled või barre akordid üle kõikide keelte. Näiteks G-duuri mängimiseks pead vajutama barre võttega alla viienda astme.

Previous

Milline on parim vanus kitarriõpingute alustamiseks?

Next

Kust leiab kitarriõpetaja infot?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also