Laupäev, november 23 2024

varras kitarri kaela seesVahel mõnes e-poes või päris poes kitarri tutvustust lugedes näed, et kirjas on ka sõnapaar “truss rod” või sagedamini “two-way truss rod” või ka “dual action truss rod”. Eesti keeles ma ei teagi head sõna, aga “truss” on sisuliselt ju tugi või toestus ja “rod” on varras või post.

Juttu ongi akustilise ja elektrikitarri kaela sees olevast metallvardast, mis aitab puust kaelal metallkeelte pingega toime tulla ja uuemal ajal võimaldab ka kaela kõverust reguleerida. Eelmises postituses oli juttu, et vahel võivad kitarri keeled liiga kõrgel või madalal olla ja oma süü võib siin olla ka kitarri kaela kujul, mida saabki seda varrast pingutades või lõdvemaks lastes muuta.

Üldiselt on tark tegu seda varrast ise mitte kruttida (kuigi võti on pilliga ju kenasti kaasas), aga siin pole ka midagi ülearu keerulist, kui asja veidike uurida. Esiteks on tarvis aga täpselt teada, milline varras sinu kitarri sees on. “2-way truss rod” võimaldab kaela kuju muuta kahes suunas. Vt. juuresolevat pilti.

Üldiselt on nii, et kui varda kruvi lasta lõdvemaks (keerata vastupäeva), siis avaldab keelte pinge kaelale rohkem mõju ja keskmised astmed liiguvad keeltest justkui madalamale. Kui aga varrast pingutada, juhtub vastupidi ja keskmised astmed liiguvad äärmiste suhtes kõrgemale. Korraliku kitarri puhul piisab täiesti veerandist pöördest ja korraga ei tohikski rohkem pöörata. Selle vardaga võib ka kitarrikaela ära lõhkuda ja varras võib ise ka katki minna. Kõige targem on sissejuhatuseks keerata nõks lõdvemaks, siis saad aru, kui pinges kael üldse on ja kui kergelt varrast reguleerida saab.

Üks kokkuvõtlik teemakohane juhend leidub siin.

Ja üks asjalik video ka.

Kas oled proovinud oma kitarri ise reguleerida ja kas on õnnestunud?

Previous

Kui kõrgel peavad olema kitarri keeled?

Next

Mis mõjutab kitarri õppimisel kõige enam tulemuse saavutamist?

3 comments

  1. Kas see on seesama, mida nimetatakse ka “reguleeritav kael”? Kui vajalik selline element algajatele on (nt kas see võimaldab teha nii, et keele allavajutamise surve võib alguses olla väiksem ja seega ka sõrmed vähem valusad)?

  2. Jah, see võimaldab kitarri ka hooajaga (õhuniiskusega) kohandada. Talv ja suvi on ses suhtes erinevad. Aga kui keeled on liiga kõrgel, siis tuleb üle vaadata ka sadulad. Truss rod on enamasti igal metallkeeltega kitarril ja seda pole peaaegu mitte ühelgi klassikalisel kitarril. Nii et selle järgi pilli valida ei saa.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also