Neljapäev, detsember 26 2024

Kitarri tabulatuur on selline süsteem mis kujutab graafiliselt keeli ja astmeid. See on alternatiiv keerukale noodikirjale, millest tavalisel, muusikaga vähem kokku puutunud inimesel on raskem aru saada. Tabulatuur on justkui noodikeele lihtsustatud variant. See ei ole kindlasti nii täpne kui noodikiri, kuid põhilise informatsiooni saab arusaadavalt edasi anda. Tabulatuuri struktuuriks on kuus joont (mis kujutavad kitarri kuut keelt) ja nende ees tähed (mis näitavad milline heli kõrgus kuskil asub).

E——————————–
B——————————–
G——————————–
D——————————–
A——————————–
E——————————–

Nagu ülaloleva näite põhjal näha, on ülemine joon kitarri esimene, kõrgeim keel “e”, jooni mööda alla liikudes liigume ka kitarrikeeltel teisel (B), kolmadale (G), neljandale (D) jne. keelele.
E——————————-
B——————————-
G——————————-
D——————————-
A–2–2–2–4–2–0————
E——————————-

Siin näites on kujutatud numbreid viiendal joonel (kitarri viiendal keelel “A”). See tähendab, et tuleb mängida viiendal keele ja vajutada vasaku käega kinni astmed, mis numbritega kujutatud (2, 2, 2, 4, 2, 0) ja neid helisid järjest mängida. Number null  viitab lahtisele keelele (tuleb tõmmata lahtist viiendat keelt).

E–0—————————-
B–1—————————-
G–0—————————-
D–2—————————-
A–3—————————-
E——————————-

Selle näite varal, kus numbrid on üksteise kohal, peab kõiki neid helisid koos mängima (akordina). Antud akord koosneb viiest helist. Kitarri kuuendat keelt siin ei kasutata, kuna kõige alumisel joonel ei ole mingisugust märget.

Previous

Kuidas valida medikat?

Next

Harjutus- ja esinemisvõimendid

1 comment

  1. Kommentaariks Kaarel-Miku lühikokkuvõttele ütleks veel seda, et tabulatuur pole ainult kitarrimuusikale omane nähtus, vaid tabulatuuri kasutatakse ka teiste pillide muusika ülesmärkimisel – lõõtspillitabulatuur, plokkflööditabulatuur, koguni orelitabulatuur… Rääkimata rohketest lauto- ja vihuelatabulatuuride eri versioonidest.

    Tabulatuur on kitarrimuusika ülesmärkimise puhul vanem kirjaviis kui tänapäevane noodikiri. Aga mõlemal on oma plussid ja miinused. Kes oskab mõlemat, teab isegi. Seepärast kasutatakse ka tänapäeval mõlemat ja kohati koguni paralleelselt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also