Neljapäev, november 21 2024

Aeg-ajalt on kuulda, kuidas keegi räägib kellestki, kes oskab kitarril “duure” mängida või mõni mees oskab isegi “tuure” 🙂 See, kes kitarrimängust suurt ei tea, noogutab ja arvab, et täitsa lahe. Mis need duurid siis on?

Tekst: Kristo Käo, graafika õpikust “Kitarriõpik noortele”

Kui mingi pill mängib üht nooti korraga, siis see on meloodia. Kui aga kõlab juba vähemalt kolm nooti korraga, on see akord. Pole päris ükskõik, millised need kolm nooti on, aga kõige lihtsam akordi tüüp ongi kolmkõla. Ja kolmkõlasid on kaht tüüpi – duurid ning mollid. Duure peetakse rõõmsakõlalisteks ja molle kurvakõlalisteks. Miks nii? See tuleb füüsikast ja ülemhelide teooriast, aga 90% inimestest suudab duure ja molle ilma mingi ettevalmistuseta eristada.

Seega – kes oskavad duure mängida, oskavad tavaliselt ka molle mängida. Duure ja molle on maailmas võrdselt ja lihtsalt kuidagi on läinud käibele väljend “duurid” kitarril mängitavate akordide kohta. Akordid pole aga ainult kitarristide mängumaa – akorde võib mängida iga pilliga. Mõni pill võimaldab küll vaid üht nooti korraga mängida, aga siis tuleb kampa võtta näiteks teine samasugune pill – hea näide on laulukoor.

See tekstike sai kirjutatud aastal 2009 eesmärgiga tuua otsingumootoritest siia lehele inimesed, kes kirjutavad sõna “duur” asemel “tuur”. Nimelt näitas toonane märksõnauuring, et selliseid otsinguid on Eestis palju. Läkski nii, et sellest artiklist sai läbi aegade kõige enam maandumisi saanud leht kitarr.ee lehel. Nüüd aga duure (ja molle) harjutama! https://strumprofessor.com/

Previous

No More Stories.

Next

Kitarri harjutamisest I

1 comment

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also