Kuna eelmine võimendite teema tekitas hulga küsimusi seoses lampvõimendite ja nende hinnaga, siis natukene sellest lähemalt. Lampvõimendi nimetus tuleb vaakumtorudest (lampidest), mida vanasti kasutati elektrooniliste skeemide tootmiseks. Eakamad inimesed peaksid hästi mäletama klaassilindreid, mis vanade raadiote taga punaselt helendasid. Tänapäeva tehnika on arenenud ja koosneb transistoritest ja mikrokiipidest.
Lampvõimendi eelis täiselektrooniliste võimendite ees on see, et ta suudab heli võimendada nii ehedalt ja loomulikult nagu kõlaks see “päriselt”. Nende signaal pole kõige täpsem, kuid tekitab kõige musikaalsemat ja soojemat kõla. Tõsi, täiselektrooniliste võimendite kvaliteet on jõudnud neile väga lähedale. Kui rääkida hinnast, siis üldiselt on lampvõimendid täiselektroonilistest kallimad. Hind sõltub paljudest komponentidest, lampide tüübist, arvust, omadustest, transformaatorite ja ühenduste kvaliteedist. Samuti eristatkse ühe- ja kahetaktilisi lampvõime.
Üks asi, mida kindlasti lampvõimendi omamisel tuleks meeles pidada, on see, et lampe on vaja vahetada. Tiheda kasutamise korral loetakse lampide elueaks ühte aastat. Lambid lihtsalt tuhmuvad. Eriti kui kasutada silenceri (keerab helitugevuse maha). Kuna head rocki soundid hakkavad “õigesti” kõlama valjult (ja võimedit ei taheta viimse piirini põhja keerata), kasutatakse silenceri. See moonutab sagedusi ja võimaldab nautida samasuguse kvaliteediga vaiksemat heli. Ehk siis – kui võimendi heli on keeratud maksimaalseks, moonutab silencer seda nii, et see kõlab ntx poole vaiksemalt. Lampidele on see aga koormav ja ka elektrit kulub rohkem. Samuti peavad lambid võimendi sisselülitamisel mõne hetke soojenema, alles seejärel saab mängima hakata.
Ohoo. Kas siis on nii, et kui ma elan eramajas ja lärmi võin teha, siis oleks voolu ja lampide kokkuhoiu mõttes targem mängida ilma “vaigistamata” ja pigem kasutada kõrvatroppe või vedada võim pika juhtmega teise tuppa? Igatahes on seda hea teada.
Või siis tee endale eraldi võimendiruum. Paned võimendi põhja, mikrofoni ette ja vead kaabli sinna, kuhu vaja ja kuhu võimendi heli ei kosta. Klapid pähe ja läks! 🙂