Teisipäev, detsember 3 2024

Heini Vaikmaa muusikutee algas 4.–5. klassis klaveriõppimisega, hiljem lisandusid ka trummid ja kitarr. 70ndatel Magnetic Bandis kitarri mänginud ja 80ndatest tänaseni Mahavoki liidrina tegutsev helilooja peab nüüdseks juba 20 aastat enda isiklikku stuudiot. Kristo Käo käis Heini väikses loomepesas temaga stuudiojuttu ajamas.

Tekst: Kristo Käo
Fotod: Kris Moor

Millal sul tekkis vajadus oma stuudio järele?

Hakkasin oma stuudiot tegema 1991. aastal, kui enamik 80ndate bände laiali vajus. Lendasin siis kolmeks kuuks New Yorki uut elu ja uusi võimalusi uurima. Seal tekkiski idee tasapisi oma audiostuudioga alustada ja soetasin esimese composer-tüüpi midistuudio. Siis oli täpselt see aeg, kui paljud panid plehku ja ei naasnud kodumaale tagasi. Minul aga oli juba pere ja otsustasin Eestisse kindlasti tagasi tulla.

Kui sa sealt kolaga tagasi tulid, kas piiril probleeme ei tekkinud?

Rolandi Studio-M oli väga kompaktne ja sel ajal ei saanud keegi täpselt arugi, millega tegu. Sellega sai aastaid helindeid loodud, kuni lisandusid ka muud vidinad ja muusikainstrumendid. Tekkisid ka esimesed reklaaminõudjad − Statoil, McDonalds ja teised Eestisse laienenud gigantfirmad. Sel ajal oli vaja paljudele video- ja audioreklaamidele originaaltaustasid teha. 90ndatel, kui interneti kasutamine ei olnud veel nii levinud ja arvutitega eriti muusikat ei tehtud, oli täiesti normaalne ainult helindamisest ära elada.

See on ikka tohutu töö endale arvutimaailm ja elektroonika selgeks teha.

Nüüdseks olen juba 20 aastat sellega tegelenud – meeletu, kuid põnev töö ja pidev õppimine. Eks reklaami saigi alguses ikka selle nimel tehtud, et järk-järgult tehnikasse investeerida, luua töökoha jaoks normaalsed tingimused ja hakata millalgi uuesti ka n-ö päris muusikat tegema. Alles nüüd olen jõudnud enam-vähem tasemeni, kus saab sujuvalt rahuldavat produkti välja anda. Mahavoki „Galaktikad” on selle tõestuseks.

Kas sina alustasid kohe digiga ja ei ole analoogi teinudki?

Kõigepealt sai IS Music Teamist ostetud järelmaksuga kaheksarealine lindiga Fostex ja suur analoogmikserpult. Nii et alustasin ikka lintmaki ja analoogpuldiga. Siis tulid juba igasugused HD recorder’id: DM-800, VS-2480 jne. Mis siin salata, aeg on läinud tagasi sinnamaale, et needsamad vanad lintmakid on uuesti välja koogitud.

Loe edasi ajakirjast…(Nr.2, 2012)

Previous

Rasgueado-võte ehk mida teeb kitarrist parema käega?

Next

Loeng-seminar “KUIDAS kirjutada muusikat kitarrile”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also