Teisipäev, detsember 3 2024

Frederik Küüts (artistinimega Fredi) on kitarrist, laulukirjutaja ja muusikaprodutsent.

Fredi esitles käesoleva aasta septembris Anett x Fredi koosseisus uut kauamängivat. Ta on tegev alternatiiv-pop ansambli Gram-Of-Fun ridades ning mängib kitarri ka Nublu bändis. Varasemalt on töötanud (ning töötab aeg-ajalt siiani) koos Noepi, Alika, Karl Killingu, Raheli, Eleryn Tiidu, Inga, The Boondocks, Stefani, Jüri Pootsmani ja paljude teistega.

Andsite hiljuti Anetiga koos välja väga ägeda ühise albumi “Read Between The Lines”. Mis veel viimastest või värsketest uudistest siia võiks lisada?

F.K: Suvi oli tihe ning kui tavaliselt muutub muusikute jaoks sügis pigem sisekaemuslikumaks ja tempo langeb, siis sel sügisel on kõik kuidagi teisti. Pärast septembri alguses toimunud Noepi staadiokontserdiga maha saamist möödus võib-olla nädal või kaks, kuni tuli juba uute suurte asjadega ennast taas käima tõmmata. Esinemiste vahel ongi suurem aur sel sügisel läinud peamiselt Anett x Fredi albumi avaldamise, promomise ja plaadiesitluskontsertide ettevalmistamise alla. Saime oktoobri lõpus Tallinnas ja Tartus väljamüüdud kontserdid antud ja tundub, et toibun neist veel pikalt. Paralleelselt olen töötanud ka ühe suurema eriprojekti kallal, mis võiks ilmavalgust näha juba enne aasta lõppu. Vähem salajane on minu huvi ja hobi kirjutada uut muusikat oma heade sõpradega, olen viimase aasta jooksul palju uut muusikat kirjutanud ja usun, et uuel aastal võiks otsast alustada selle avaldamisega.

Frederik Küüts (Fredi) Noepi staadionikontserdil 02.09.2023 Foto Günther Küttis

Millal (kui vanalt, mis sündmusega seoses vms) tundsid, et muusika on Sind päriselt endale saanud, mis (sündmused, valikud, juhtumised) selleks pidi juhtuma?

Ma meenutan ikka, kuidas ma väga väikse poisina isa süles istusin, kui ta kodus kontoris tööd tegi. Taustal mängis muusika, ning kui ma küsisin, et kes see laulab, vastas paps, et see on Freddie Mercury ja sina said tema järgi nime. Sellest algas minu Queeni ajastu, lasin isal endale kõrvetada kõik plaadid, mis vähegi võimalik, leidsin filmiriiulist live DVD-d, nii Queeni kui AC/DC-it jne. Usun, et sealt see pisik mulle külge hakkas. Eks see muusikahuvi tule ikka vist peaasjalikult kodust. Muusikakool tundus ka kuidagi loogiline ning pärast kitarri juurde pidama jäämist ja oma esimeste palakeste kirjutamist võib vist öelda, et muusika oli mind täielikult kätte saanud. Olen lõpetanud Vändra M.Lüdigi nimelise Muusikakooli, õppinud seejärel mõned aastad Pärnu Muusikakoolis ning aastakese ka G. Otsa nimelises Muusikakoolis. Nendes koolides on olnud õpetajaid, kes on erinevatel perioodidel mind palju inspireerinud olema lisaks oskuslikumale muusikule ka lihtsalt parem inimene.

Sa ei ole pidanud  selleks pikalt koolis käima, et ülihead produktsiooni välja lasta. Kuidas Sa selle kõik iseseisvalt selgeks said? Kas oled plaaninud ka edasi õppida kunagi näiteks helindusala vms?

Salvestasin 10ndas klassis Pärnus oma esimest EP-d, siis nägin ka esimest korda plaadi salvestajat Erko Niitu Logic Pro X programmi kasutamas – see kõik tundus tol hetkel jube põnev. Tõmbasin siis endale ka selle programmi ja niimoodi umbes gümnaasiumi poole peal ma siis vaikselt nokitsema asusin. Eks suurim õppimine toimub ikka tegutsedes. Alguses kõlas kõik ikkagi üsna kohutavalt. Aga internet on ka igasugu õppevideosid täis ja olen päris noorest peale saanud külg külje kõrval muusikat luua oma ala täielike tippudega, nende kõrvalt olen ka kindlasti palju õppinud. Siin kohal suur kummardus selliste meeste ees nagu Erko Niit, Sander Mölder, Vallo Kikas ja Ago Teppand.

Hetkel ei ole plaaninud ma kooli edasi minna. Tunnen, et olen kitarristi, laulukirjutaja ja produtsendina kohas, kus suudan endale ise erinevate projektidega tekitada nii palju elevust ja tööd, et hetkel ei sooviks ma oma aega kuidagi muud moodi sisustada.

Fredi Foto Rasmus Kooskora

Keda oma õpetajatest enim hindad?

Õpetajatest tahaksin esile tõsta Pärnu aegadest Marek Taltsi ja Erko Niitu. Otsakooli ajast Mart Soo’d ja Mairo Marjamaa’d. Minu kooliteel on fantastilisi õpetajad olnud veel, kuid tunnen, et võlgnen neile neljale kõige rohkem. Stuudiomuusikuna ja produtsendina ei jõua ma vist kunagi ära tänada Sander Mölderit kõige eest, mis ta minu jaoks teinud on. Hindan tema sõprust väga.

Kelle produktsioonitööd Sa imetled, keda kuulad või kellelt õpid?

Lemmikprodutsentidena mainiksin ära mehed nagu Mark Ronson, George Daniel, Ian Kirkpatrick, Guy Lawrence, Kaytranada ja Chet Faker. Kindlasti võiks see list edasi minna, aga esialgu tulid pähe nemad.

Räägi, palun oma kitarridest, plokkidest.

Minu pillipargi nurgakiviks on olnud nüüdseks viimased 4-5 aastat Fender Stratocaster. Põhipillina mängin enda poolt tuunitud USA Olympic White Fender American Proffesional II stratocasteriga. Varus on veel üks USA 60th Anniversary Surf Green Fenderi strat. Akustilistest kasutan peamiselt Taylor Academy 12e-d. Linna peal laiali veel üks Paco Castillo nailonkeelne ja veel üks Ibanezi western-pill.

Plokkidest fännan väga Strymoni tooteid – lemmikuks on läbi aastate jäänud reverb-tremolo combo Flint. Eraldi tooksin veel välja King Tone The Duellist draivipedaali, arvan, et see on kidrakola mõttes üks mu paremaid investeeringuid üldse.

Olen inspiratsiooniammutamise eesmärgil pikalt mõelnud uute huvitavate pillide peale. Ostan endale õnnestunud aasta puhul arvatavasti jõulukingiks midagi põnevat!

Eestlane pole aldis kiitma, kuid hea sõna kahtlemata inspireerib ja innustab. Millal Sind viimati muusika eest kiideti?

Nüüdseks on Anett x Fredi albumi avaldamisest möödas pea poolteist kuud ja sõbrad ikka küsivad, et kuidas siis vastuvõtt on olnud. Üldiselt ei tule keegi väga ütlema, kui talle üldse ei meeldi. Mõned kirjad, mis ma olen saanud, on ikka eriliselt hinge läinud. Peamiselt tulevad need inimestelt, kelle arvamust ma väga austan või kelle enda tööd ma kõrgelt hindan. Mulle on ka minu pere ja esimese ringi sõprade toetus väga oluline, rõõmustan, et neile ka minu muusika üldjuhul kipub meeldima.

Keda ise kiidaksid Eesti muusikamaastikul?

Inimesi, kes loovad ja avaldavad muusikat mõtlemata sellele, kes ja kui palju seda kuulab.
Enda lemmikutena mainiksin ära Erki Pärnoja, sõbrad Silky Stepsist ja deLulust. Fännan veel näiteks nublut, maria kallastut, Artis Borissi, jonas.f.k-d, Kirotit, Vaiko Eplikut ja Levskit.

Ega diplom ei tee veel profiks. Mis (peale paberi) eristab Sinu arvates profimuusikut harrastusmuusikust?

Olen selle peale palju mõelnud. Kõige lihtsamalt öelduna vist see intensiivsus, millega sa muusikaga tegeled. Kui palju oma ärkveloleku tundidest paneb muusik kas uue muusika loomise, pillimängu või salvestamise, muusikast mõtlemise või enda muusikalise arendamise alla.

Mis ja kus on koht, kus vabal õhtul meelsasti aega veedaksid, (kui avalik koht, siis kes võiks olla sel ajal laval)?

Fännan väga Terminali vinüülipoodi. Käin seal aeg ajalt sõprade poolt veetavaid jazzijämme kuulamas, samuti olen käinud Terminalis filmiõhtudel või niisama sõpradega aega veetmas. Kujutan ette, et Vaiko Epliku soolokontserti võiksin selles settingus väga nautida.

Nimeta/soovita pala, plaati, kontserti, mis Sinu arvates on (viimase aja) parimaid kuulamiselamusi.

Kuulan neil päevil palju Theo Katzmani, Holly Humberstonei, Erki Pärnoja, Téo ja Night Tapesi muusikat. Sel sügisel ei jõua häid albumeid ära soovitada. Kolm hiljutisemat:
1) Joesef – Permanent Damage


2) The Japanese House – In The End It Always Does

3) Kõige hiljutisemalt avastasin enda jaoks sellise koosseisu Fizz, kellel tuli oktoobri lõpus välja album nimega The Secret To Life

Mis on Sinu enda sulest ilmunud palad/plaadid/videod, mida uhkusega esitleksid?

Olen erakordselt õnnelik Anett x Fredi “Read Between The Lines” albumi ilmumise üle sel septembril.

Produtsendina on see minu  jaoks debüütalbum. Olen varasemalt küll teiste plaatide kirjutamise ja produtseerimise juures olnud, kuid selle plaadi lood on kõik minu produtseeritud ja Anettiga kahasse kirjutatud. Näen selle albumise ilumist enda karjääris väga märgilisena.

Anett x Fredi “Read Between The Lines” albumi esikaane Foto Mari Makarov

Samuti lisaksin siia enda bändi Gram-Of-Fun’i eelmisel aastal ilmunud plaadi “To The Great Unknown”. Selle pundiga on rõõm koos asju ajada, olen plaadile jõudnud lugude üle väga uhke.

Kui lubad endale unistada, siis mis võiks Eestis tegevmuusiku jaoks paremini (korraldatud) olla?

Väga raske öelda. Olen sel sügisel kuidagi eriliselt tänulik selle üle, et ma saan teha seda tööd, mida ma teen. Turg on küll väike, kuid minu jaoks isiklikult kohast, kus eksisteerin mingi alternatiivse ja popiliku maailma vahepeal tundub praegu kõik toimivat. Eks alati saab nuriseda, aga kui praegu otseselt ei pea, siis äkki ei ole vaja.

Frederik Küüts (Fredi) Foto Alar Truu

Palun jaga linke, kus Sinu tegemistel saab silma peal hoida.
Olen küllaltki kehv internetikasutaja. Kõige rohkem postitan praegusel perioodil vist instagrami, sealt võiks olulise info kätte saada küll: https://www.instagram.com/frederikkyyts/

Previous

MUUSIKUD MUUSIKAST: Jaanika Ventsel

Next

MUUSIKUD MUUSIKAST: Peedu Kass

Check Also