Noodikiri on üsna vana – 9. sajandist alates kasutati seda vokaalmuusika jaoks, aga see erineb kaasaegsest noodikirjast üsna palju. Noodikiri on selline kokkuleppeline süsteem,et kui me ei tea, mida keegi kokku leppis, ei saa me sellest aru. Näiteks ei tea, mida tähendab viiuli- (bassi-, tenori-, aldi-) võti ja ei saagi mängida.
Tabulatuur on ka tegelikult noodikirja tüüp, aga erinevus on selles, et helikõrguste asemel pannakse kirja sõrmestus. Seda süsteemi ei kasutata mitte ainult kitarrimuusika, vaid ka näiteks lõõtspilli, suupilli, iiri vile, lauto, vihuela, gamba jne puhul. Isegi orelitabulatuur on olemas. Kitarri puhul on tabulatuur isegi standardsest noodikirjast vanem ja kuigi klassikalis-romantiline ajajärk jäi tabulatuuri kasutamisel vahele, on nüüd see jälle moes. Miks kasutada tabulatuuri?
Tabulatuuri eelised – kitarril saab üht nooti mängida mitmest kohast ja need annavad ju erinevaid tämbreid ja erinevaid võimalusi, kuidas ja kuhu edasi liikuda. Kui me teame, kuidas autor oma lugu mängis, teame ka, kuidas tema sõrmed liikusid. Teine eelis tuleb mängu, kui tahame kasutada ümberhäälestusi. Noodikirja puhul oleks nootide asukohad vaja ju uuesti pähe õppida. Suur pluss on see, et tabulatuuri saab lihtsalt ASCII koodis edasi anda ja seega pole netis tabide levitamiseks tingimata keerulist graafikaprogrammi vaja.
Tabulatuuri miinuseks on näiteks see, et lihtsalt tähemärkidega kirjapandud tabil puudub rütm või on väga algeline ja loo mängimiseks peab mängija looga varem tuttav olema. Noodikirja pluss on see, et noodist võib mängida iga pilliga, seega meil ei pea tingimata olema kitarrile mõeldud noot, võime mängida ka klaveri jne nootidest (pilli võimaluste piires muidugi).
Mõlema variandi puhul on aga tegu lihtsalt vahendiga, et muusikat paberil edasi anda. Parim viis muusikat edasi anda on aga kindlasti audio. Rahvamuusikud õpivad siiamaani muusikat üksteiselt, sest teatud asju polegi võimalik nooti kirja panna. Ja see kehtib peaaegu kõikide kitarriga seotud muusikastiilide kohta.
Ingliskeelses Wikipeedias on üsna hea artikkel ka tabulatuuri ajaloo kohta.
Tabaltuuri, see on mugavam lugemiseks ka algajatele.
Ei endal pole vahet kumma järgi mängida. Eks alustasin ikka TABiga ja nyyd sellega mis juhtub. Alustuseks ikka tab