Laupäev, november 23 2024

kuidas haalestada kitarriKitarr on paraku üsna algelise ehitusega pill ja häälestusega on tihti probleeme. Ühest küljest ei püsi kitarrid pikalt hääles ja teine probleem on see, et kitarri on juba sisse kodeeritud mittehäälestumine. Eriti tuleb see välja akustiliste kitarride puhul, kus keeled on kaelast kõrgel ja roobi juures vajalik suurem kompensatsioon. Sellest räägin aga kunagi hiljem pikemalt.

Aeg-ajalt on kuulda naljalugusid, kuidas keegi on ostnud kitarri ja tuleb mõne kuu (!) pärast poodi tagasi ning kurdab, et pill on häälest ära:) Muidugi võivad müüjad panna pilli häälde, aga pärast on nalja kui palju. See on justkui uue auto poodi tagasi viimine, sest bensiin sai otsa või tuhatoos täis.

Kitarr on selline pill, mida peab väga tihti häälestama. Enne mängimist kontrollitakse alati häälestust ja mõnikord on vaja ka keset lugu veidi häälestust täpsustada. Iga kitarrimängija peab oskama oma pilli häälde panna ja see on üks esimesi asju, mis tuleb ära õppida.

Korralikult häälestama õpid alles aja jooksul ja see tahab samamoodi harjutamist nagu pillimäng ise. Häälestamist ei tee raskeks mitte nuppude keeramine, vaid kuulamine. Kõrv ei oska esialgu vahet teha, kas heli on liiga kõrge või madal. Aga jutt, et „elevant astus kõrva peale“ on jama – igaüks õpib kuulama, kellel vähegi kannatust on. Ja pillimängu õppides läheb kannatust tarvis..

Nagu ütlesin, on häälestamise jutt üks pikem teema, aga esialgu saad abi näiteks siit.

Kui aga tahad kohe keerulist juttu lugeda, siis vaata Kitarrikooli häälestamise ja pillihoolduse kursust, see on kõigile tasuta, pead vaid sisse loginud olema.

PS. Mõned kuud hiljem jätkus teema siin: Kitarri häälestamine II

Previous

Mis on mängutehnika ja kuidas seda arendada?

Next

Helen õpib kitarri mängima III

4 comments

  1. Lugesin huviga viimast kitarriblogi. Täpselt nagu oleks minust kirjutatud. Täiesti masendav, kui enda arust olen kuulmise järgi pilli häälde saanud, siis aparaadiga kontrollimine seda küll ei kinnita. Alati õpetakse, et kuula kas on sama toon või mitte, aga ilma kogemuseta ei tea, mida siis kuulama peab. Mõningast abi on siin viidatud õpetustest, kuid sellist tuiklevat heli teevad mõnikord ka üksikud keeled isegi siis, kui võrdlustooni ei ole.

    Seega, kas on veel spetsiaalseid harjutusi millega oma kõrva pilli häälestamisel treenida ja mida siis ikkagi kuulama peab?

  2. Ma ostsin endale elektroonilise häälstaja ag ei saa õpetusest tuhkagi äru, keegi oskaks aidata?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also